Programme 14

English language

Zdrowy Przedszkolak

Dwujęzyczność.

Od pięciu lat Happy Preschool  realizuje program dwujęzyczności w oparciu o metodę immersji, czyli „zanurzenia” w języku. Oprócz nauczyciela polskojęzycznego w grupach przedszkolnych pracuje nauczyciel anglojęzyczny. Nauczyciel anglojęzyczny prowadzi zajęcia metodyczne, towarzyszy podczas zabaw, spacerów, posiłków, zajęć artystycznych i ruchowych.

 

Immersja językowa, z ang. „immerse” = zanurzać się, stanowi jedną z metod pracy w placówkach dwujęzycznych dla dzieci. Polega ona na wprowadzeniu dziecka w świat języka obcego, bez wyjaśnień i tłumaczeń w języku ojczystym. Właśnie od takiego sposobu działania wzięła się nazwa metody – dzieci są zanurzane w języku obcym. Dzieci poznają język intuicyjnie, obserwują uważnie otoczenie i sytuacje, których opis w danym języku przyjmują w sposób naturalny – obserwują i zapamiętują. Proces ten przebiega analogicznie jak poznawanie języka ojczystego.

 

Metoda immersji jest uznawana za jedną z odnoszących największe efekty w nauczaniu dzieci języka obcego. Na jej skuteczność wpływ ma otoczenie dziecka językiem obcym i, co ważniejsze, posługiwanie się językiem jako narzędziem, służącym poznawaniu świata ,a nie traktowanie języka jako celu nauczania samego w sobie. Uwaga dzieci nie jest poświęcona powtarzaniu słówek i zwrotów, język obcy jest przyswajany bezwiednie podczas procesu nauki, np. poznając zmiany zachodzące w przyrodzie, gdy nadchodzi wiosna. Co ciekawe, w ten sposób dzieci mają okazję wchłonąć znacznie większy zasób słownictwa, niż podczas tradycyjnych zajęć.

 

Znaczenie poszczególnych wyrazów, czy zwrotów jest odtwarzane przez dzieci na podstawie kontekstów lub obrazków. W ten sposób język jest nabywany nieświadomie, bez żadnego nacisku ani wysiłku, tak jak odbywa się to w przypadku języka ojczystego. Wszystkie dzieci mają odczuwać przyjemność płynącą z kontaktu z językiem obcym. Postępy mają zachęcać dziecko do posługiwania się tym językiem i ułatwić mu naukę tego, bądź innego języka obcego w wieku szkolnym. Przyswajanie języka angielskiego w naszym przedszkolu odbywa się głównie poprzez zabawę, bez presji oraz kontroli ale realizujemy również program nauczania w oparciu o materiały dydaktyczne "Happy House". Język obcy nie jest przekazywany dzieciom przez żmudne ćwiczenia z gramatyki, czy słownictwa. Jest on wykorzystywany w sytuacjach codziennych i w ten sposób wzrasta jego znaczenie w oczach dziecka. Wychowanie dwujęzyczne w przedszkolu oznacza taką organizację procesu edukacji przedszkolnej, w której język obcy, jest obok języka ojczystego dziecka, środkiem komunikacji i uczenia się.

Ta strona używa ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcejRozumiem